>
>

Historie

Pionýrské začátkyNápad uspořádat Pražský baseballový týden přišel hned po prvním, neoficiálním zájezdu československého baseballového výběru do Holandska v roce 1979. Turnaj byl založen v roce 1980 hráči baseballového oddílu VSBH Praha (později KOVO Praha), které vedl v té době hlavní organizátor baseballu v ČSSR a trenér Mirek Vojtíšek.

Ve svých počátcích se měl turnaj hrávat jednou za dva roky, ale od tohoto záměru se brzy ustoupilo a PBT si našel své místo v každoroční termínové listině našich i zahraničních týmů. Nejenom interval pořádání, ale i hrací systém doznal v průběhu let několika změn. V počátcích se totiž nehrálo o konečné umístění, ale turnaj byl organizován jako série exhibičních zápasů, podporujících hlavně propagaci a rozvoj baseballu. I tato myšlenka vzala brzy za své. Týmy chtěly soutěžit, dozvědět se kdo je nejlepší, a jak dalekou cestu má ještě náš baseball mezi nejvyspělejší baseballové země Evropy. Turnaj tedy záhy poznal i své první vítěze.

A protože Praha byla vždy atraktivním turistickým místem, tak i přes obtíže s obstaráváním víz, zahraniční týmy do Prahy přijížděly již v samých začátcích turnaje. Nejčastějšími účastníky byli zpočátku Nizozemci, kteří také turnaji dominovali až do začátku devadesátých let minulého století. Z prvních šesti ročníků, kdy se již hrálo o celkové umístění v turnaji (tedy od roku 1984), byli úspěšní pětkrát. Holandské týmy přijížděly pod různými jmény, protože se jednalo vždy o výběr hráčů z několika klubů. Nejprve to byli All Stars, pak přišla éra Trail Blazers. Z nizozemských klubových celků se poté do listiny vítězů zapsali Mr. Cocker HCAW a Haag Storks. Více detailních informací z počátků turnaje se nepodařilo zatím dopátrat a tak můžeme začít podrobnější exkurzi do historie Pražského baseballového týdne až rokem 1988.

1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021

 

2022

V roce 2022 vstoupil turnaj do páté dekády svého trvání. Hrálo se v tradičním červnovém termínu 22.-25.6. v tradičních pražských baseballových areálech Eagles a Tempa. Turnaje se zúčastnilo 8 týmů v čele s českou reprezentací a také národním týmem Španělska, jenž obhajoval prvenství z roku 2021. 

Z národních týmů přijelo poprvé v historii turnaje Řecko, původně ohlášená Francie svou účast těsně před začátkem PBT zrušila. Přesto se 41. ročník PBT odehrál v 8 týmech ve 2 skupinách. Vedle uvedených reprezentací to byly hráčské výběry Hakusoh Globetrotters, Old World Baseball a The North Baseball. Příležitost představit se domácím diváků měli také Czech Prospects (hráči U18) připravující se na ME v ČR. Do rozpisu turnaje bohužel opět zasáhlo počasí, když muselo být zrušeno homerun derby a téměř celý sobotní finálový program. Nakonec se díky skvělé práci "ground crew" podařilo odehrát finálové střetnutí mezi Hakusoh Globetrotters a Španělskem, ve kterém byli úspěšnější hráči Globetrotters. Třetí příčku obsadil na základě výkonů ve skupině tým Česka. 

Turnaj pocitl svou návštěvou a slavnostním nadhozem zástupce US Embassy, pan Todd Jurkowski.Pro mladé baseballové nadšence byla připravena soutěž o Raketovou ruku. Oficiálně založen byl také český baseballový Fan club. 


(nahoru)

2021

V roce 2021 pokračovala organizace turnaje pod Českou baseballovou asociací a po loňském ročníku, který byl vlivem pandemie COVID-19 odsunut na konec září, se letos turnaj vrátil do tradičního červnového termínu. Hrálo se opět v pražských areálech Eagles a Tempo. Jubilejního 40. ročníku Pražského baseballového týdne se účastnilo celkem 7 družstev, z důvodu restrikcí a nepovolení příjezdu na poslední chvíli zrušil účast ruský národní tým, který tak neměl příležitost obhájit své prvenství z minulého roku. Turnaj byl pro národní týmy přípravnou akcí před vrcholem sezóny, kterým bylo Mistrovství Evropy 2021 v Itálii.

Poprvé v historii Pražské baseballového týdne zvítězilo na turnaji Španělsko, které si ve finále poradilo s národním týmem České republiky, ten tak ani po šesti letech neukončil čekání na vytouženou zlatou medaili. Velkým překvapením celého turnaje bylo celkové třetí místo reprezentace České republiky do 18 let, která se do medailových bojů probojovala z prvního místa ve skupině B, kde zvítězila nad národními týmy Slovenska a Švédska. Kromě prvenství v turnaji se Španělsko mohlo radovat také z vítězství v Homerun Derby, ve kterém jejich zástupce Roibert Decena porazil ve finálovém rozstřelu loňského obhájce Ryana Johnsona z International Stars.

V rámci oslav 40. let Pražského baseballového týdne nás poctila svou návštěvou a slavnostním nadhozem Chargé d’affaire Velvyslanectví USA v Praze paní Leah Peace. Při turnaji proběhlo mnoho doprovodných aktivit, přičemž za zmínku stojí například turnaj nejmladších baseballových nadějí v kategorii U8, nebo exhibiční utkání "1996 reunion", kdy se mezi sebou utkali čeští reprezentanti, kteří v roce 1995 zvítězili na PBT a v roce 1996 vybojovali České republice účast v "A" skupině Mistroství Evropy. Pražský baseballový týden tak důstojně vstoupil do další dekády.


(nahoru)

2020


Ročník 2020 převzala pod organizaci Česká baseballová asociace s výhledem na jubilejní 40. ročník v roce 2021. Situace sportu v daném roce nijak nepřála a stejně jako spousta dalších mezinárodních i tuzemských akcí byl turnaj poznamenán celosvětovou pandemií COVID-19. V tradičním červnovém termínu nebylo možné turnaj uskutečnit a bylo tedy nutné jej odsunout na konec září, kdy se pod vlivem restrikcí účastnilo 5 družstev z původních 15 účastníků. Turnaj byl pozitivní ukázka toho, že má cenu i v této době pořádat podobné akce, sportovat a pracovat a PBT bylo jednou z posledních sportovních akcí, na které mohli být, za dodržování hygienických podmínek, přítomni diváci.

Vítězství v turnaji si po dramatické finálové koncovce odvezl poprvé v historii tým Ruska. Dokázal zejména díky agresivitě v útoku otočit nepříznivý vývoj zápasu s českým reprezentačním výběrem a po porážce ve skupině zvítězit ve finále 9:5. Opět stříbrnou příčku obsadila česká reprezentace, poslední prvenství slavila v roce 2015. Letos byl tým složen ze stabilních hráčů mužské reprezentace, mladých nadějí ze zlatého evropského týmu U23. Mladí hráči dostali svou šanci, prokázali svou dobrou výkonnost a připravenost bojovat o místo v sestavě. Česká reprezentace prohrála jediné utkání, to finálové.

Třetí místo nakonec obsadila česká reprezentace do 18 let, ta vstoupila do turnaje až v jeho závěru a čeští mladící se svých zkušenějších soupeřů vůbec nezalekli. Porazili jak International Stars, tak Prague Selection, vyhráli dvě utkání v jednom dni a představili hodně nadějných nadhazovačů. International Stars slavili poslední čtyři vítězství, ale tentokrát na nejlepší nestačili. I jejich sestava se měnila na poslední chvíli i v průběhu turnaje a bylo v ní méně hráčů ze zámoří než obvykle. Určitě ale stojí za zmínku statečný boj týmu proti Rusku a ČR a také výhra Ryana Johnsona v Homerun derby.


(nahoru)

2019


Druhým rokem po sobě se v Praze představilo 8 týmů. A vítězové posledních tří ročníků International Stars přijeli s cílem získat čtvrté vítězství v řadě, což se zatím ještě žádnému týmu v historii turnaje nepovedlo.

Zajímavý byl také návrat Blue Jays z Johns Hopkins University z USA. Byl to totiž návrat po 24 letech. A v početné skupině fanoušků, která přicestovala s týmem, byli i hráči, kteří v Praze hráli v roce 1995. Česko reprezentoval tým ČR U23, který se připravoval na Mistrovství Evropy, které se organizovalo již v srpnu a také v Praze. Dalšími reprezentačními týmy bylo Rusko, Polsko a Bělorusko. Osmičku doplňovali Future Stars a Stuttgart Reds, ligový tým z Německa.

International Stars od začátku turnaje šli za rekordním čtvrtým vítězstvím na turnaji v řadě. V semifinále přehráli Rusko a čekali na svého soupeře. Ten vzešel ze dvojice ČR U23 a Future Stars, když lepší v semifinále byli Stars.

 

A ve finále 38. ročníku došlo k překvapení, když zaslouženě zvítězili mladíci z Future Stars nad svým starším a zkušenějším soupeřem. A tak International Stars nepřekonali rekord PBT a nepřipsali si toužebné čtvrté vítězství v řadě. Česká reprezentace ČR U23 nakonec získala třetí místo. Ale již brzy si vše vynahradila, když vyhrála Mistrovství Evropy U23.


(nahoru)

2018


Celkem 8 týmu se sjelo do Prahy na 37.ročník turnaje. Pět reprezentačních týmů z Evropy a tři týmy, sestavené jako výběry, vytvořilo kvalitní konkurenci. Mezi favority největší patřili 3n2 International Stars a domácí reprezentace. S výborným týmem, sestaveným z mladých hráčů, přijela Itálie a vysokou kvalitu představovali International Future Stars, výběr nejlepších baseballových nadějí z celé Evropy. Hned v prvním zápase turnaje Australané NSW Blue Sox porazili obhájce prvenství 3n2 International Stars 8:7 a toto utkání ukázalo, že to nikdo nebude mít v turnaji lehké. V základních skupinách se nakonec týmy seřadily v pořadí Česko, Itálie, 3n2 International Stars a NSW Blue Sox, ve druhé skupině International Future Stars, Rusko, Bělorusko a Polsko. Prolínací zápasy mezi skupinami poté poslaly do semifinále proti sobě ČR a Future Stars a druhou dvojici utvořili 3n2 proti Itálii. Favorité potvrdili svojí kvalitu a ve finále proti sobě stanuly týmy ČR a 3n2 International Stars. Čechů se ale vůbec nedařilo, prohráli vysoko 10 : 1 a tak se z třetího titulu v řadě radovali 3n2 Stars. Svým třetím vítězstvím v turnaji v řadě vyrovnali historický rekord PBT. V boji o třetí místo lépe dopadli International Future Stars, když porazili Itálii 7 : 5.


(nahoru)

2017


V Praze se opět představil výběr zahraničních hráčů z celé Evropy, 3n2 International Stars, který přijel s ambicemi na nejvyšší umístění. Ale i česká reprezentace chtěla úspěch před domácími fanoušky. I ostatní celky dokazovaly, že dokáží hrát více než vyrovnanou partii se všemi účastníky. Ani jeden celek nedokázal projít základní skupinou bez porážky. 3n2 International Stars prohráli s Ruskem, ale porazili českou reprezentaci, Němci porazili Rusko, International Future Stars porazili Německo. O zajímavé výsledky nebyla v základní skupině nouze. Nakonec se ale do finále probojovali největší favorité turnaje – 3n2 International Stars a Česká republika. Stars obhájili titul z předcházejícího ročníku, když se radovali po vítězství nad domácí reprezentací 4 – 0.


(nahoru)

2016


Tento rok byl soubojem ČR – USA, když se zúčastnily dvě reprezentace ČR – muži a U23 proti nim dva výběry hráčů převážně z USA – tradičních International Stars a nově týmu Drop Bears. Hrálo se dvoukolově a první dva týmy nakonec sehrály finále. Překvapivě International Stars prohráli ve skupině jednou s ČR U23 4 : 6. Muži ČR prohráli ve skupině pouze jednou se Stars a tak bylo stejné finále jako v minulých třech letech – ČR proti International Stars. A tentokrát už domácí tým neuspěl, když odešel poražen 5 : 0 a Stars se tak mohli radovat z třetí výhry v posledních čtyřech letech.


(nahoru)

2015


Do Prahy přijelo celkem šest týmů, mezi nimi nechyběl ani vítěz dvou posledních ročníků – International Stars. A samozřejmě s českou reprezentací patřil tento tým mezi favority turnaje. Velká Británie ani ČR U18 a Německo U18 nepatřily mezi favority, překvapit mohl tým Planet Baseball z USA. První den přinesl souboj mladých generací a prohru ČR U18 se stejně starými hráči z Německa. A německý tým pokračoval v dobrých výsledcích až do konce turnaje. Pátek přinesl očekávaný souboj největších favoritů a Češi porazili mezinárodní výběr International Stars 3 : 1. Oba týmy se potom utkaly ještě jednou v sobotním finále a opět byli Češi lepší, když vyhráli 6 : 4 a tím přerušili vítěznou sérii International Stars.


(nahoru)

2014


I v tomto roce přijel obhajovat prvenství loňský vítěz. Tým si zkrátil název na International Stars, ale v jeho řadách přijelo do Prahy mnoho hráčů, kteří již měli zkušenosti z loňského ročníku. Česká porazila Stars v prvním zápase v základní skupině a to vysokým výsledkem 11 : 4, pak byl ale hodně dramatický zápas ČR proti ČR U21, který skončil těsně 7 : 6. Ve finále to ale byli International Stars, kteří domácí reprezentaci dokonale oplatili porážku se skupiny a obhájili vítězství v turnaji po výsledku 6 : 3. Třetí místo vybojoval americký celek USSSA, když porazil tým českých hráčů do 21 let těsným výsledkem 8 : 6.

Od prvního ročníku PBT v roce 1980 vedou v neoficiálním hodnocení národností Američané, kteří si připsali 12 celkových vítězství. Druzí jsou Holanďané s 5 vítězstvími, následovaní těsně Českou republikou, která má 4 tituly. Vítězství si již také vyzkoušeli Italové, Australané a Rusové, kteří mají po jednom prvenství. Ve zbývajících ročnících zvítězily kombinované týmy, sestavené z hráčů několika národností, případně v začátcích turnaje se nehrálo o celkové umístění.


(nahoru)

2013


V tomto roce nepřálo turnaji počasí. Celý turnaj přišel díky dešti o jeden hrací den a tak bylo třeba změnit nejen rozpis ale částečně i původní herní systém. A to při celkovém počtu 12 týmů není vždy úplně jednoduché. Po mnoha letech se opět v Praze představilo Německo a premiérově nový tým, EU International Stars. A právě tento celek, sestavený jako výběr Američanů, působících v nejvyšších soutěžích v Evropě, prokázal svoje kvality. Začátek byl vlažný, přišla překvapivá prohra s ČR U18, ale pak Stars porazili obhájce titulu AIST a prošli až do finále, kde čekal domácí celek. Češi chtěli při třetím finále v řadě uspět. Jenže Američané nakonec zápas vyhráli 5 : 3 a na českou reprezentaci zbyl opět jen pohár za druhé místo. Skoro jako kdyby bylo toto umístění pro ČR v posledních letech rezervováno. Po dvou skvělých vítězstvích v letech 2007 a 2008 samá druhá místa s výjimkou roku 2010, kdy to bylo místo třetí.


(nahoru)

2012


PBT se konal již podruhé ve výkonnostních skupinách. Tentokrát byly celky pořadateli rozděleny do A1, A2 a B skupiny, když v A1 a A2 byly týmy s vyšší výkoností, B skupina byla určena pro reprezentace, které přijely získávat hlavně cenné mezinárodní zkušenosti. Belgie a Švédsko zastupovaly spolu s ČR Evropu a největšími soupeři jim byly tři americké týmy. V B skupině to byly tradiční účastníci turnaje Polsko, Bělorusko, Litva a Slovensko.

Česká republika zvládla základní skupinu bez zaváhání, stejně tak i obhájce loňského prvenství AIST z USA. A v dobrých výkonech oba týmy pokračovaly i dál. Jediná komplikace nastala nečekaně pro naší mužskou reprezentaci v zápase proti ČR U18, když vyhrála těsně 4 : 3. Finále dvou favorizovaných celků, ČR a AIST, mělo příliš jednoznačný průběh, domácí reprezentace prohrála s AIST 6 : 12.

A tak se přepisovala historie PBT, protože AIST jako první tým v historii dokázal v turnaji zvítězit třikrát za sebou…


(nahoru)

2011


Začátek turnaje rozhodně nenasvědčoval tomu, že by si celek AIST přijel pro obhajobu titulu. Ve skupině totiž Američané vyhráli pouze dva ze čtyř zápasů. Naopak suverénně zahájila turnaj naše reprezentace. V základní skupině nepoznala porážku a tak postupovala dál s velkými nadějemi na výborný konečný výsledek. Ve hře o dobré umístění si ale také zdatně vedla Francie a další americký celek USSSA. Semifinále bylo pro Čechy opět jasnou záležitostí. Francie odešla poražena vysokým rozdílem a do finále se proti ČR nakonec dostal opět tým AIST, který přešel přes USSSA. Finále dobře začalo, ale špatně skončilo pro reprezentaci ČR. AIST po dramatickém průběhu zápasu obrátili výsledek ve svůj prospěch a zvítězili 6 : 5 a radovali se z druhého vítězství v řadě.


(nahoru)

2010


Již od roku 2004 přijížděl do Prahy celek AIST, ale v umístění mu stále scházela ta nejvyšší příčka. Až tentokrát to vyšlo. Hrálo se v netradičním termínu v červenci, aby reprezentační týmy z Evropy mohly využít turnaj k přípravě na ME. Toho využily hlavně týmy České republiky, Chorvatska a Ruska. Poprvé hrál v Praze Izrael, ale pro něj, pro Rakousko a také českou reprezentaci do 18 let byl turnaj hlavně místem sbírání zkušeností než nadějí na dobrý výsledek.

Do finálového zápasu se kvalifikovala reprezentace Ruska proti AIST. Zápas byl ale jednoznačnou záležitostí AIST, kteří si tak připsali své první finálové vítězství. Velkou měrou přispěli k jeho vítězství i hráči z USA, hrající v Evropě.


(nahoru)

2009


2009V tomto roce byl Pražský baseballový týden předehrou daleko významnější akce, která se v Praze chystala. V ČR se hrála jedna ze základních skupin MS v baseballu 2009 a v naší skupině byly týmy Austrálie, Taiwanu, Mexika a ČR.

A tak byl PBT dobrou příležitostí k organizační a technické prověrce před nadcházejícím MS. Závěr byl velmi dramatický a trochu neočekávaný. Moskva si totiž poprvé vyzkoušela, jak chutná vítězství na Pražském baseballovém týdnu. Dlouho živila naději na historický třetí triumf v řadě česká reprezentace. Těsný náskok 2 : 1 před poslední směnou nebyl sice velký, ale dával naději. Jenže devátá směna přinesla Rusům potřebné vyrovnání. A tak se šlo do extra inningů, a hned první se Moskvě podařil. Sice znamenal jen jeden bod, ale stačilo to. Češi nedokázali odpovědět a cena za vítězství se tak stěhovala do Moskvy.

Je třeba ale ihned říci, že velkou zásluhu na ruském úspěchu měly zahraniční posily. A to posily, které byly našim hráčům dobře známé. Moskvané si na soupisku pozvali hlavně australské hráče z české extraligy a ti potvrdili svoji kvalitu. Ve finále sehráli rozhodující roli a podrželi Moskvany na cestě za vítězstvím.


(nahoru)

2008


Úspěch a vítězství v předcházejícím ročníku PBT znamenalo pro českou reprezentaci náročný cíl, totiž pokus o obhajobu prvenství. Poprvé se v Praze představilo Chorvatsko, skoro již tradičně Švédsko s Francií. Rovněž hodně dlouhou tradicí účasti na PBT se mohly pochlubit americké týmy, vždy sestavené jako výběry univerzit – USA Athletes a AIST. A celkovou osmičku týmů doplňovalo ještě Slovensko a rovněž poprvé reprezentace ČR do 21 let. Od začátku turnaje chtěly všechny týmy potvrdit své vysoké cíle.

Chorvati na úvod porazili Francii, reprezentace ČR rozdrtila Švédsko a ČR 21 možná trochu překvapivě zvítězila nad americkým AIST. A i nadále bylo na co se dívat. Reprezentace porazila AIST jen těsně 2 : 0. Poté nečekaně utrpěla porážku od ČR 21. A tak postupovala do semifinále až jako druhá ze skupiny a čekalo ji výborně hrající Chorvatsko. Jenže naši reprezentanti vyhráli v pravý čas a tak je čekala druhá finálová účast ve dvou letech. Z druhého semifinále se probojovala do posledního a nejdůležitějšího zápasu celého turnaje Francie. Finále nebylo žádnou velkou přestřelkou, na obou stranách dominovali nadhazovači a tak musela rozhodnout obrana. A tu měla lepší, ba dokonce bezchybnou, naše reprezentace. Po výsledku 3 : 0 si tak reprezentanti připsali na své konto úspěšnou zlatou obhajobu. Navíc bylo pro české fanoušky příjemným překvapením umístění týmu ČR 21, který skončil čtvrtý za výborným Chorvatskem.


(nahoru)

2007


Po minulém ročníku čekal na náš tým reparát. A byl skutečně hodně náročný. Již po několikáté zavítal do Prahy výběr Austrálie, naopak premiéru měl výborně organizovaný a disciplinovaný americký celek Flying Dutchmen z Hope College. K tomu Švédsko, ČR 19 a velmi silný výběr Prahy, kde se kromě českých hráčů představili i cizinci z baseballové extraligy.

Flying Dutchmen pořádně vystrašili naši reprezentaci ve vzájemném zápase ve skupině, když snadno vyhráli. Varování pro náš celek přišlo včas. Byla to totiž jediná a také poslední porážka v tomto ročníku PBT. Což pochopitelně znamenalo, že naši reprezentanti celý turnaj vyhráli. Bylo to jejich druhé vítězství v historii PBT, když od prvního uběhlo celých dvanáct let. Ve finálovém zápase si Češi poradili s Australany, kteří se do finále dostali po nádherném, dramatickém souboji s Hope College.


(nahoru)

2006


Mistrovství Evropy, které v roce 2005 ihned navazovalo na PBT a které se hrálo v ČR, nebylo pro naši reprezentaci až tak úspěšné, jak bychom si jistě všichni přáli. Na domácí půdě jsme sice získali dobré 5. místo, ale plány byly o jeden stupínek vyšší. A tak se stal Pražský baseballový týden 2006 místem pro hledání a prověřování nových talentů a zároveň odrazovým můstkem pro další budování reprezentace s výhledem na příští ME 2007. Účast týmů byla kvalitní, poprvé přijel velmi silný americký tým New England Stars a navíc se do Prahy mimo jiných týmů opět vydaly reprezentace Francie, Švédska a Německa.

Naši reprezentanti předvedli v základní skupině nevyrovnané výkony a tak byla na jejich kontě všehovšudy jen jedna očekávaná výhra nad Slovenskem. Po základních skupinách zasáhl do programu turnaje, stejně jako před rokem, déšť. Aby se turnaj vůbec dohrál, bylo nutno vypustit vzájemné křížové zápasy mezi týmy z jednotlivých základních skupin. A tak nakonec zbylo pro naši reprezentaci jen sedmé místo. Podruhé se představila ve finále PBT Francie, ale bylo z toho jen pomyslné stříbro, když zlato brali výborní New England Stars.


(nahoru)

2005


2005Byl to rok vpravdě historický pro český baseball. Baseballisté z celého kontinentu se chystali do ČR, aby zde odehráli mistrovství Evropy. Tomu se přizpůsobil i Pražský baseballový týden. Termínově se posunul do července a nabídl hřiště v Krči jako optimální herní přípravu pro evropské reprezentace těsně před ME. A týmy této nabídky skutečně využily. A tak to byl jeden z nejkvalitněji obsazených ročníků PBT.

Reprezentace ČR, Švédska, Velké Británie, Francie, Ruska a Slovenska byly doplněny třemi americkými mužstvy AIA, USA Athletes a AIST a jedním kombinovaným, již tradičními Uniforms Express. Bylo se tedy na co těšit. Týmy si užívaly turnaje hned od samého začátku, o dramatické zápasy nebylo nouze.

Jenže nakonec bylo všechno jinak. Jediný, kdy byl proti zdárnému konci turnaje, bylo počasí. Nad Krčí se stáhly husté mraky a celodenní a celonoční déšť totálně utopil hřiště a s tím i naděje organizátorů na kvalitní finálové zápasy. Poháry pro vítěze sice byly rozdány, ale jen na základě statistik z dosud odehraných zápasů. Takže předjubilejní ročník PBT se nevyvedl.


(nahoru)

2004


Obhajovat loňský titul přijeli Uniforms Express. Úspěšná obhajoba se do tohoto ročníku podařila zatím jen NAIA v letech 2000 a 2001 a ještě předtím holandským Trail Blazers v roce 1985 a 1987, a to vlastně s roční přestávkou, neboť v roce 1986 se hrál turnaj systémem bez určení celkového vítěze. Po dlouholeté odmlce se v rozpisu turnaje objevila Itálie, která vyslala reprezentaci do 19 let. Vedle našich seniorů postavila ČR stejný tým jako Italové, tedy devatenáctku. Dva tradiční účastníci z USA – USA Athletes a AIST dobře věděli, co je v Krči čeká, na celkový počet účastníků sedm doplnil týmy pořádající a tedy vlastně domácí Krč Altron.

A že byli domácí dobře připraveni, dokázali nevídaným způsobem proti české reprezentaci. Porazili ji totiž 9 : 1 a tím jí překazili cestu do finále turnaje. Tam byli potřetí za sebou Uniforms Express, když jejich soupeř AIST si závěrečný zápas turnaje vyzkoušel poprvé. Zápas přinesl zajímavou podívanou a vysoké vítězství Uniforms Express 8 : 2. Třetí příčka nakonec patřila reprezentaci ČR a to i přes nevýrazný vstup do začátku turnaje.


(nahoru)

2003


Hlavním cílem české reprezentace byla důkladná prověrka všech hráčů před nadcházejícím mistrovstvím Evropy v Nizozemsku. Soupeři, kteří je měli prověřit, přijeli z USA, Austrálie, Slovenska a Ruska. K favoritům určitě patřil tým Uniforms Express, který chtěl napravit svojí loňskou finálovou porážku. Ale byli zde i USA Athletes a Australia Provincial, s kterými bylo nutno počítat do závěrečných bojů. Velkou neznámou byl další celek z USA, tým AIST, který byl sestaven jako výběr univerzitních hráčů. Slovensko, ČR 18 a Moskvich mohli také nepříjemně potrápit kteréhokoliv z favoritů.

Česká reprezentace hrála výborně, potěšila hlavně výhra nad Austrálií 11 : 4 v semifinále turnaje. Po osmi letech se tedy reprezentace ČR představila znovu ve finále PBT. Jenže tady už to bylo dost neslavné představení. Jasná prohra s Uniforms Express 10 : 0, a to dokonce rozdílem v 7. směně, nepotěšila nikoho z českých fanoušků. Tým byl ve finále bez herního nasazení a v některých chvílích působil skoro až odevzdaně.


(nahoru)

2002


2002Do Prahy se sjelo tentokrát 9 družstev a rozložení sil mezi jednotlivá družstva bylo jen velmi těžké odhadovat. Český baseball rozdělil svoje nejlepší hráče do dvou týmů. Jedním byla seniorská reprezentace, ale nekompletní, protože některé z opor byly tentokrát na soupisce univerzitního výběru ČR, který se chystal záhy po PBT na univerzitní mistrovství světa. Stejně tak Německo přijelo se dvěma týmy, seniory a týmem do 23 let. K favoritům bylo nutno určitě počítat Američany, když AIA i USA Athletes již turnaj znají skoro jako své boty. Poprvé se představil celek Uniforms Express, který byl směsicí zahraničních hráčů, působících v evropských klubech, a dále německých a českých baseballistů. O kvalitách tohoto týmu nebylo pochyb. Dalšími účastníky bylo Slovensko a také ruský Moskvich, který byl výběrem hráčů z moskevských klubů.

Slavnostně zápasy turnaje odstartoval hokejový gólman pražské Sparty Petr Bříza a pak se již týmy pustily do urputných bojů. Na úvod překvapil Moskvich vítězstvím nad Uniforms Express, ale pak se již mnoho překvapení nekonalo. Nelichotivé bylo konečné umístění naší reprezentace. Po sérii druhých, třetích či čtvrtých míst bylo sedmé místo zklamáním. Uniforms Express a AIA potvrdili očekávání a dostali se do finále. A to bylo výbornou ukázkou špičkového baseballu. Vůbec poprvé v historii skončil finálový zápas jen 1 : 0. A byli to AIA, kteří využili malinkého zaváhání soupeře ve třetí směně a zaznamenali vítězný bod. Pak již utkání dominovali nadhazovači a pálkaře ani jednoho z týmů vůbec k ničemu nepustili.

Athletes in Action tedy mohli slavit. Je to skoro až k nevíře, ale tento tým jezdil do Prahy od samých začátků turnaje, a to s vysoce kvalitními hráči, ale své první celkové vítězství vybojoval až nyní.


(nahoru)

2001


NAIA přijela do Prahy za obhajobou loňského vítězství, když největšími soupeři jí byli určitě krajané z USA Athletes a také naše reprezentace. Slovensko, Německo, ČR 18 a pořádající klub Krč Altron nemysleli na nejvyšší příčky. Turnaj zahájil svým nadhozem tentokrát primátor Prahy pan Jan Kasl a pak už se rozjela ruleta zápasů ve skupinách. Po několika překvapivých výsledcích se nakonec do závěrečných bojů prosadili týmy ČR a Německa a oba zámořské celky. Jenže na Evropu zbyl opět jen souboj o pomyslný bronz, ve kterém se výrazně prosadila naše reprezentace 14 : 2. Celek NAIA potvrdil, že přijel znovu výtečně připraven a obhájil prvenství po výsledku 9 : 6.

V tomto ročníku PBT stojí určitě ještě za zmínku, že se vůbec poprvé hrálo v Krči za umělého osvětlení.


(nahoru)

2000


Znovu deset účastníků a z toho několik týmů se představilo v Praze vůbec poprvé. Druhá největší americká sportovní univerzitní organizace NAIA poslala svůj výběr, dále zpoza velké louže přijeli USA Athletes a US Stars. Evropu zastupovala poprvé Belgie, tradičně Německo, Slovensko, Ukrajina, domácí reprezentace a ČR 23. Kombinací Britů a Američanů byli Menwith Hill Patriots z Velké Británie.

Naši muži nepřešli v semifinále přes NAIA, která do Prahy vyslala jeden z nejsilnějších týmů v historii turnaje. Z druhého semifinále postoupili také Američané, tým US Stars. Na naše reprezentanty zbyl už skoro obligátní boj o bronz. Ukrajincům jsme oplatili porážku ze základní skupiny a skončili třetí. Finále pak bylo snadnou kořistí NAIA. Kteří se radovali po vysoké výhře 15 : 6.


(nahoru)

1999


Celkem na deset se zvýšil počet účastníků PBT v tomto roce. S touhou po zlepšení reputace přicestovali do Prahy Australané. A měli důvod si věřit. Jejich výběr Australia Provincial byl o třídu lepší než před dvěma roky. Z USA tentokrát přicestovali jen USA Athletes. Skupinu reprezentací na turnaji tvořili naše dva celky, stejně jako loni to byla ČR a ČR 23, dále Francie, Němci, Ukrajina a Slováci. Ze země tulipánů přijeli dva týmy, již známý HCAW a poprvé Robur 58 z Apeldoornu.

Po dramatických bojích ve skupinách se již rovnou hrálo o konečné umístění. A tak každé zaváhání ve skupině znamenalo automaticky boj o nižší příčky v celkovém pořadí. Na druhých místech ve svých skupinách skončili naši muži a Francouzi. A tak se opakoval boj o třetí místo z roku 1997. Naši měli Francouzům co oplácet, ale ani tentokrát neuspěli. Porážka 1 : 4 znamenala celkově čtvrté místo. Z prvních míst po základních skupinách si to ve finále rozdali Australané a USA Athletes. Žlutozelení byli výborně připraveni a po snadné a vysoké výhře 11 : 3 putoval pohár pro vítěze až k protinožcům.


(nahoru)

1998


Do třetice přijíždí do Prahy z USA Team America, naopak poprvé výborní Jersey City Colonels. Dalšími účastníky jsou Česká republika, ČR 23, Slovensko, Německo a poprvé Ukrajina. V semifinálových bojích máme v závěru turnaje oba dva české týmy, ale ani jeden z nich není úspěšný. Finále je tedy čistě americkou záležitostí, když si Colonels poradili po náročném boji se svými krajany. Jersey City vítězí 13 : 8. V bratrovražedném boji o třetí místo jsou nakonec úspěšnější naši muži a vítězí nad mladší reprezentací jasně 18 : 4.


(nahoru)

1997


1997Na Pražském baseballovém týdnu se poprvé představuje osm týmů. A jeden z nich to má do Prahy opravdu daleko. Až z Austrálie si jede pro první zkušenost s evropským baseballem tým Australia Provincial, sestavený jako výběr hráčů z několika australských provincií. Obhajovat prvenství bude Team America, polepšit proti loňsku si chtějí Francouzi i Němci. Nejsilnější evropskou baseballovou zemi reprezentuje nizozemský mistr Mr. Cocker HCAW. Hlavně pro zkušenosti si přijíždí tým Slovenska, jehož cíl je tím shodný s juniory ČR. A určitě si chtějí v umístění polepšit i reprezentanti ČR, pro které je turnaj přípravou na A skupinu ME. Australané byli překvapeni kvalitou turnaje a nakonec skončili v poli poražených. Postup ČR do semifinále proti Američanům se dal očekávat, jenže Team America byl nad síly české reprezentace. Z druhého semifinále postoupili výborní Nizozemci a poražení Francouzi hráli tedy o třetí místo s našimi reprezentanty. Ti si nedokázali s galským kohoutem poradit a skončili až čtvrtí. Finále tentokrát zahájil svým nadhozem sportovně založený Janek Ledecký. A pak už HCAW šli tvrdě za vítězstvím. Američanům brzy došly síly a jasně finále prohráli 3 : 11. A tak si po osmi letech své vítězství v Praze opět vychutnal Mr. Coker HCAW.


(nahoru)

1996


Konkurence při turnaji opět vzrostla, přijely reprezentační týmy Francie a Německa, z USA výborní AIA a poprvé výběr z universitního turnaje Collegiate Baseball Cassic, který hrál pod názvem Team America. Oba zámořské týmy se měly stát hlavním prubířským kamenem české reprezentace před odjezdem na B skupinu mistrovství Evropy do Velké Británie.

Turnaj měl krásné a dramatické vyvrcholení v podobě finálového zápasu. Slavnostního zahajovacího nadhozu se nejprve ujal oštěpař Jan Železný, který si do Krče odskočil z předolympijské přípravy na Atlantu. Ale poté již začala nesmlouvavá baseballová bitva. Francouzi se ujali vedení 6 : 0, jenže Team America se nevzdal. Dokázal se vzchopit i za tak nepříznivého stavu a neuvěřitelným finišem strhl vítězství na svojí stranu, když vyhrál 7 : 6. Naše reprezentace pak podlehla v boji o třetí místo AIA vysoko 10 : 1.


(nahoru)

1995


1995Turnaj se přestěhoval do Krčského údolí. Nově vybudované hřiště, zárodek pozdějšího baseballového a softbalového areálu, vidělo historicky první, a poté na delší dobu jediné celkové vítězství reprezentace ČR v turnaji. Pod vedením Stana Luketiche, dalšího Američana u kormidla naší reprezentace, přehráli čeští baseballisté ve strhujícím finále Schenectady Blue Jays 7 : 5. Třetí byli další Američané z Johns Hopkins University, kteří porazili All Stars české ligy. Na Holanďany z Rotterdam Orioles zbyla poslední, pátá příčka.


(nahoru)

1994


Turnaj neměl vždy na růžích ustláno a toto byl právě jeden z oněch ročníků. Málo početná konkurence vedla k tomu, že se objevila na rozpisu turnaje nejen reprezentace ČR, ale také tým All Stars ČR. Tento tým sestavil u nás již po několik let působící americký kauč Jim Jones. A díky své znalosti všech hráčů a výbornému kaučování jej nakonec dovedl ke konečnému úspěchu.


(nahoru)

1993


Po několikaleté odmlce se v Praze znovu představují Nizozemci s týmem Trail Blazers a přijeli si rovnou pro vítězství. Po rozpadu republiky na začátku roku hraje na Pražském baseballovém týdnu své vůbec první historické zápasy reprezentace ČR. A je z toho celkově třetí místo.


(nahoru)

1992


Ročník celkově jedenáctý, a další změny v turnaji. Pořadatelem se stává Sokol Krč a z Nebušic se turnaj stěhuje na tři roky na pronajaté hřiště TJ Tempo Praha. Do Prahy přijíždí pravděpodobně jeden z nejsilnějších týmů v celé historii turnaje, americký Envoy Team. Ten k nám vysílá Major League Baseball a členové týmu, studenti amerických univerzit, zůstávají v Čechách a na Slovensku ještě několik týdnů po turnaji. V našich klubech po tuto dobu kaučují a trénují hráče všech věkových kategorií a výkonností. Vzhledem k silné konkurenci končí reprezentace ČSFR pod vedením amerického kauče Jima Jonese až na pátém místě.


(nahoru)

1991


Rok 1991 již takovou konkurenci do Prahy nepřilákal, přijel výběr Německa a dva celky z Nizozemí, již známí Mr. Cocker HCAW a poprvé BC Haag Storks. Čtveřici týmů doplnila reprezentace ČSFR. Vítězství si trochu překvapivě odvezli Storks, na začátku se rozhodně více věřilo jejich krajanům z HCAW. Naši skončili třetí. Zajímavostí byl určitě slavnostní nadhoz primátora Prahy, pana Kořána. Turnaj tak zahájil tradici, kdy se podobně jako v zahraničí, zahajují nejvýznamnější turnaje či finálové zápasy právě tímto způsobem. Kromě jiného došlo také ke změně pořadatele, když Kovo Praha vystřídala na jeden ročník Československá softballová a baseballová federace.


(nahoru)

1990


O rok později zažil Pražský baseballový týden nebývalý úkaz. Demokratické změny na konci roku 1989 přilákaly do Prahy silnou konkurenci celků z USA a SRN. Z kolébky baseballu přijely dokonce čtyři týmy, kromě již „starých známých“ AIA to byla Haverford College, Williams College a University of Maryland, z Německa Mannheim Amigos. Naše reprezentace se tedy měla na co těšit. Američanů bylo skutečně v Praze hodně a to se odrazilo i v celkových výsledcích. Prvenství si odvážela Williams College, naši byli šestí.


(nahoru)

1989


V roce 1989 to byli již zmínění Mr. Cocker HCAW, kdo si odnesli pohár pro vítěze. Soupeřem jim byly dva americké výběry, skoro již tradiční AIA, tedy Athletes in Action, dále Commercial Aviation, z Itálie přijeli FOIT CUS Turín, z Ruska dorazil výběr Leningradu a pochopitelně nechyběl ani výběr ČSSR. Konkurence to byla silná a tak naši brali až čtvrté místo.


(nahoru)

1988


Jediné celkové vítězství v turnaji získali v této době Italové a to zásluhou svého mistrovského týmu Fortitude Bologna. Ti vyhráli v Praze v roce 1988, což byl také rok, kdy se v turnaji poprvé představila oficiální baseballová reprezentace ČSSR. Do tohoto ročníku se totiž Pražského baseballového týdne zúčastňovali jen české a moravské klubové týmy. A náš výběr hned při své premiéře příjemně překvapil, když skončil na druhém místě. Tento ročník se zapsal do baseballové historie i dalšími zajímavými okamžiky. Poprvé se u nás představil reprezentační celek RSFSR, tedy Ruské sovětské federativní socialistické republiky. A protože v Praze hrál i výběr amerických univerzit AIA, byli jsme svědky prvního vzájemného souboje RSFSR – USA.